VesmÃr fascinoval lidstvo odjakživa. Již staré národy snily o tom, že se lidé jednou podÃvajà i mezi hvÄ›zdy. K tomu se pozdÄ›ji pÅ™idala i myÅ¡lenka kolonizace jiných planet. A dnes by se zdálo, že nÄ›co takového nenà nemožné, alespoň pokud jde o naÅ¡e blÃzké souputnÃky, jako napÅ™Ãklad Mars. Znamená to tedy, že se brzy doÄkáme prvnÃch marÅ¥anských koloniÃ?
Â
Â
Ne tak docela. JistÄ›, technologicky by nÄ›co takového bylo možné, avÅ¡ak stále je zde Å™ada dalÅ¡Ãch pÅ™ekážek, které je nutné pÅ™ekonat. Tou prvnà a nejvÄ›tÅ¡Ã z nich jsou finance. Takovýto projekt by totiž byl nesmÃrnÄ› drahý, což si v souÄasné dobÄ› žádná vláda nemůže dovolit. A pokud jde o bohaté soukromé osoby, ani ty Äasto nemajà dostateÄné prostÅ™edky na nÄ›co takového.
Â
Dále je zde problém, jak lidi na Marsu udržet. Nenà zde totiž atmosféra, a vzhledem k chybÄ›jÃcÃmu magnetickému poli ani nemůže být. Nelze zde tedy nasázet napÅ™Ãklad fotosyntetizujÃcà řasy a bakterie, které by vyrábÄ›ly kyslÃk a pak jen Äekat, až jej bude dostateÄné množstvÃ. NÄ›co takového by bylo možné pouze v uzavÅ™ených prostorách, napÅ™Ãklad pod kopulemi, což ale pÅ™inášà dalÅ¡Ã problém – kdo by je postavil?
Â
Â
JistÄ›, kolonisté si mohou pÅ™ivézt urÄité zásoby ze ZemÄ›, avÅ¡ak ty rozhodnÄ› staÄit nebudou, zvláštÄ› když budeme poÄÃtat s tÃm, že se bude jednat o jednosmÄ›rnou cestu. ZatÃm totiž nemáme technologii, která by dokázala lidi dopravit tam i zpÄ›t.
Â
DalÅ¡Ãm problémem je, že jen cesta samotná by trvala dva roky. PÅ™itom je potÅ™eba poÄÃtat s psychologickými efekty, které nÄ›co takového bude mÃt, napÅ™Ãklad ponorková nemoc. A ta se může týkat každého ÄlovÄ›ka, bez ohledu na to, jak dobrou a odolnou psychiku má.
Â
Je tedy jasné, že v takovýto projekt je v nejbližšÃch letech nereálný. Plánujà se vÅ¡ak postavit základny na MÄ›sÃci, který je mnohem blÞe. A ty mohou posloužit jako prototypy tÄ›ch, které nám v budoucnu pomohou kolonizovat i jiné planety.