Svět bakterií je svým způsobem úžasný, stačí nahlédnout pod mikroskop a otevře se před vámi úplně jiná dimenze, kterou pouhým zrakem nespatříte. Bakterie v jednoduchém členění rozlišujeme na patogenní a přátelské, bez těch přátelských bychom nemohli dokonce žít, kupříkladu bakterie v tlustém střevě se starají o využití živin ze stravy a přispívají k funkci imunitního systému a jestliže jste někdy zaslechli výraz „probiotika“, tak to je ono. Další zdraví prospěšné bakterie máme na pokožce, ty nás mimo jiné chrání před patogenními mikroorganismy a toxickými látkami, přičemž kožních bakterií existuje zhruba tisíc druhů.
Máme je v podstatě všude – ve vlasech, na předloktí, na hrudníku a také na chodidlech. Tam se bakteriím dobře daří, neboť je tu velmi často vlhko a teplo a mají tu díky tomu dostatek potravy z našeho potu. Potních žláz máme na chodidlech opravdu značné množství, odhadem přibližně 250 tisíc, a tak si umíte představit, že je tato část těla pro bakterie učiněným rájem. Jestliže dodržujete hygienu a chodidla pravidelně umýváte a měníte často ponožky, pak samozřejmě postupujete správně, ale neměli byste také zapomínat na váš koberec.
Jestliže totiž koberec pouze vysáváte vysavačem a přitom po něm chodíte naboso nebo v ponožkách či silonových punčochách, otíráte do něj kromě potu i zmíněné bakterie, a ty si pak na vašem biologickém materiálu pochutnávají právě tam. Jestliže to takto trvá delší čas – měsíce, roky, jednoho dne se přistihnete, že vám koberec zrovna nevoní a připomíná nemytá bosá chodidla. Zápach koberce je jedním z důvodů, proč nechávat tuto podlahovou krytinu čistit speciálním strojem. O důkladné čištění koberců https://www.wismont-cisteni.cz/ by se mohl postarat například systém Rotovac, dobře recenzovaný stroj, který plochu koberce nejprve prohněte rotujícími kartáči a vzápětí nečistoty i s bakteriemi odsaje do sběrné nádoby.